UWAGA KLESZCZE !!!

„Kleszcze polowały na zwierzęta znacznie wcześniej niż wyewoluował człowiek. Pierwsze zapiski wskazujące na problemy z tymi pajęczakami pochodzą ze starożytnego Egiptu – już około 1550 lat przed naszą erą opisywano objawy gorączki kleszczowej. Dziś znanych jest ponad 870 gatunków kleszczy, z których 19 stanowi część naszej rodzimej fauny. W Polsce najniebezpieczniejszy jest kleszcz pospolity, którego spotkać można na obszarze całego kraju. Gatunek ten wykazuje ogromną odporność na zmienne, często niekorzystne warunki otoczenia i doskonale radzi sobie w środowisku przekształcanym przez człowieka, np. w miastach. Coraz większy odsetek kleszczy może zarazić nas różnymi chorobami, dla tego warto wiedzieć o tych pajęczakach jak najwięcej, by móc się przed nimi obronić.”

Są to słowa rozpoczynające program edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób odkleszczowych „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” realizowany w naszej szkole w klasach drugich. Pomagają one uzmysłowić jak dużym problemem są kleszcze, które w związku
ze zmianami w naszym klimacie wykazują coraz dłuższą aktywność.

W związku z tym prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe:
• na spacer należy założyć jasne ubranie – po powrocie łatwiej będzie zauważyć kleszcza
• najlepiej wybrać bluzkę z długim rękawem, długie spodnie i kryte obuwie, utrudniające kleszczom dostęp do skóry (warto dodatkowo spryskać się środkiem odstraszającym kleszcze)
• po powrocie ze spaceru konieczne jest sprawdzenie ubrania i usunięcie dostrzeżonych kleszczy
• jeśli jest taka możliwość, to warto wziąć prysznic (silny masaż gąbką)
• należy zwrócić uwagę na miejsca mniej widoczne, gdzie skóra jest delikatna (pachy, okolice uszu, pachwiny itd.)
• należy oglądać swoje zwierzęta po powrocie z każdego spaceru

Starajmy się robić wszystko, co pomoże nam uchronić się przed tym niechcianym gościem na naszym ciele.

Natalia Stasik