Witaj maj, 3 maj

3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.


Dlatego 30 kwietnia, przed długim majowym weekendem, uczniowie klasy 6 B oraz gimnazjaliści postanowili przypomnieć swoim koleżankom i kolegom, z jakiego powodu świętujemy 3 maja. O znaczeniu tego dnia opowiedzieli w formie programu telewizyjnego.
Oglądając nagrane wcześniej sondy uliczne, zebrani w sali teatralnej widzowie mieli okazję przekonać się, co o majowym święcie wiedzą uczniowie naszej szkoły. Następnie zaproszeni do studia eksperci przekazali wiadomości historyczne na temat okoliczności uchwalenia tej ważnej dla Polski konstytucji. Ponadto w krótkim filmie szóstoklasiści postarali się odtworzyć fragment obrad Sejmu Wielkiego i moment zaprzysiężenia konstytucji przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Na zakończenie chętni widzowie mogli wziąć udział w teleturnieju „Jaka to melodia”
i spróbować swoich sił w odgadywaniu melodii znanych pieśni patriotycznych, zaś chór dziewcząt z klasy 4 B zaśpiewał utwór „Witaj, majowa jutrzenko”. Mamy nadzieję, że po tej uroczystości już każdy uczeń wie, dlaczego świętujemy 3 maja.

Izabela Gleska

 

 Obejrzyj galerię zdjęć