Ku Niepodległej ...

W dniu 10 listopada w 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczczono na niej pamięć o dążeniach kilku pokoleń Polaków do odrodzenia naszego kraju, który na skutek zaborów zniknął z mapy Europy. Za tę wielką sprawę nasi rodacy walczyli i ginęli, nie tracili jednak wiary w to, że kiedyś znów dotrą do stacji Wolność. Na uroczystość przybyli specjalni goście – kombatanci z gminy Łysomice, którzy walczyli o wolność Polski w latach 1939 - 1945.

  Problem utraty niepodległości jest im więc szczególnie bliski. Przybył także Wójt Gminy Łysomice, Piotr Kowal. Wszystkich gości, nauczycieli oraz uczniów powitała Dyrektor Zespołu Szkól nr 1 Hanna Rucińska. Podkreśliła, że celem spotkania jest budzenie szacunku dla tradycji obchodzenia 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości, aby kształtować wśród uczniów postawę patriotyczną – umiłowanie narodu i ojczyzny oraz szacunku dla ludzi, którzy osobiście byli zaangażowani w walkę o nasz kraj. 

Żyjemy w wolnej Polsce, jesteśmy Polakami! Wolność została nam dana w darze. Wszyscy, którzy walczyli o niepodległość, wywalczyli ją dla każdego z nas. Czy umiemy to uszanować, czy rozumiemy, że wolność to nasz przywilej, ale i obowiązek, to dar, ale również ofiara? Życie w wolnym kraju to wielki skarb, to szczęście i zarazem trudne doświadczenia. Recytując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne, uczniowie naszej szkoły starali się pokazać, że dzięki ofiarności naszych pradziadów najważniejsze wartości zostały uratowane. 

Obejrzyj galerię zdjęć - Święto Niepodległości SP.
Obejrzyj galerię zdjęć - Spotkanie z kombatantami.

  Katarzyna Waszak